W czwartek, 19 grudnia 2024 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na ostatni w tym roku program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Kardynał Grzegorz Ryś – współautor książki Drogi współczucia. Rozmowy o miłości do człowieka.

O KSIĄŻCE

CZY WSPÓŁCZUCIE TO TEMAT NA KSIĄŻKĘ?

Jedni mówią: „Tak, tego nam dziś potrzeba! Nie przymusu poprawnej politycznie empatii, lecz konsekwentnej nieobojętności wobec cierpienia”.

Drudzy odpowiadają: „Ile można!? Współczucie nie jest sexy, zróbcie coś o przemocy czy relacjach damsko-męskich, to się sprzeda!”.

Małgorzata Bilska i jej rozmówcy pokazują, że współczucia nie da się zamknąć w ścisłych ramach.

Każdy musi tu iść swoją drogą. Nauczyć się dostrzegać konkretnego człowieka, zrozumieć, że ważna jest osoba, a nie wyobrażenia o niej, stereotypy czy instytucje. Kogo stać na taką postawę? Kogoś, kto szuka w sobie „talentu współczucia”, zamiast kierować się litością, której nikt nie chce. 

O CZYM JEST KSIĄŻKA Drogi Współczucia?

Książka dotyka zwykłego życia, także twojego – i twoich bliskich. Znajdziesz tu:

  • 15 mocnych, opartych na osobistym doświadczeniu i wiedzy rozmów o współczuciu
  • 14 autentycznych, oryginalnych komentarzy do rozmów autorstwa kardynała Grzegorza Rysia
  • nowatorską modlitwę za dzieci autorstwa wybitnego poety
  • szczere odpowiedzi na trudne pytania – i pytania bez odpowiedzi, które (zo)stawiamy czytelnikowi

Całość to proste, tak ważne dziś pytanie: Jak kochać człowieka, żeby czuł się kochany?

O AUTORACH

Małgorzata Bilska – dziennikarka, autorka książek, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ. Pracuje dla Przewodnika Katolickiego, gdzie ma stałą rubrykę Bez Owijania; współpracuje z „Rzeczpospolitą” i KAI. Jest też pedagogiem, ekspertem w obszarze profilaktyki przemocy.

Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Więzi”, „Teologii Politycznej,  „Pressjach”; w magazynie na urządzenia mobilne „W Punkt”; na portalach natemat.pl, rmf24.pl, deon.pl, pl.aleteia.org. Ostatnio wydała – z kardynałem Grzegorzem Rysiem – książkę Mistrzowie drugiego planu, która dostała wyróżnienie FENIKS 2023. Jej artykuły znajdują się w pracach zbiorowych, w tym: Chrześcijaństwo przed nami, red. J. Makowski i J. Salamon SJ (2008). Mieszka w Krakowie.

Kardynał Grzegorz Ryś – święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku. Ukończył studia z zakresu teologii oraz historii. Podjął studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, zasiada również w Radzie do spraw Ekumenizmu, Radzie do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Radzie do spraw Rodziny. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady do spraw Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem.

W 2023 roku został delegowany przez Konferencję Episkopatu Polski do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W 2023 roku papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała, a także mianował go członkiem Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Skip to content