Z powodu zerwania łączności internetowej podczas autorskiego spotkania, zapraszamy 22 listopada na część II, która będzie formą kontynuacji tej niezwykle ciekawej rozmowy o królowej polskich rzek – WIŚLE.

ZAPRASZAMY – prof. Andrzej Chwalba i red. Marek Zając.

W środę, 08 listopada 2023 roku, o godz. 20.00 zapraszamy na program w ramach cyklu Autorskie spotkania w sieci.

Gościem Marka Zająca będzie Andrzej Chwalba – autor książki Wisła. Biografia rzeki.

O KSIĄŻCE

Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii

Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc… biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.

– Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek?

– Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową?

– Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy?

Oto – dosłownie! – porywająca i wciągająca biografia rzeki, która była i jest dla nas źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem – czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Andrzej Chwalba – polski historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski i dziejach Krakowa.

W latach 1996–1999 dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1999–2005 prorektor UJ ds. dydaktyki. 

Kierownik Zakładu Antropologii Historycznej w Instytucie Historii UJ. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Inicjator i organizator Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie. Autor  szeregu książek historycznych, w tym podręcznika akademickiego Historia Polski 1795–1918.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.

Skip to content