W środę 26 kwietnia 2023 roku, o godz. 20.00 gościem Autorskich Spotkań w Sieci będzie Jakub Puchalski – autor książki CHOPIN wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (seria małe monografie). Rozmowę poprowadzi red. Marek Zając.

O KSIĄŻCE

Fryderyk Chopin (1810–1849) – kompozytor i pianista niezwykły. „Kapelusze z głów, to geniusz” – stwierdził już jego rówieśnik Schumann, gdy zaledwie zetknął się z jego muzyką. Od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy ów geniusz fortepianu zaczarował Europę, nic się nie zmieniło. Jedynie to, że oprócz Europy uwielbia go także reszta świata. Urokowi jego twórczości ulegają kolejne pokolenia pianistów i melomanów. Polski i uniwersalny, nasz i wszystkich. Jednakowo bliski i kochany. Tyle już o nim napisano. Czy można jeszcze więcej, lepiej, inaczej? 

Jakub Puchalski szuka prawdy o Chopinie w listach, tekstach z epoki oraz w samej jego muzyce, a poprzez ciekawe konteksty i porównania nie tylko pokazuje przekraczanie przez twórcę granic swojej epoki, lecz także pozwala nam lepiej zrozumieć jego fenomen. Wnikliwie słucha, dzięki czemu odkrywa twórcę natchnionego i jednocześnie skupionego na formie, o czym opowiada nam w sposób prosty, bez sięgania po specjalistyczne pojęcia. Podczas tej lektury jesteśmy naprawdę blisko Chopina!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O AUTORZE

Jakub Puchalski – jest krytykiem i publicystą muzycznym, historykiem kultury, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” oraz Polskiego Radia Chopin, członkiem jury International Classical Music Awards. Wykłada przedmioty związane z historią i recepcją muzyki i sztuki. W latach 2007-08 tworzył dział książkowy PWM (z którym obecnie współpracuje, podobnie jak z NIFC i innymi), w latach 2010-13 był konsultantem i redaktorem w Capelli Cracoviensis. Pisze, tłumaczy, redaguje itp., przede wszystkim jednak słucha i patrzy.

Małe Monografie to barwna seria Polskiego Wydawnictwa Muzycznego o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. To książki pióra wybitnych muzykologów, lektura obowiązkowa dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów. Książki, które dzięki swojemu pocketowemu rozmiarowi mogą stać się towarzyszami drogi do pracy i szkoły czy letniej wycieczki. Mimo że w książkach znajdziemy sporo wiadomości i dat, opowieści o kompozytorach okraszone są anegdotami i ciekawostkami, przez co nie sposób się nudzić podczas ich czytania. Do tej pory w serii ukazały się pozycje poświęcone m.in. S. Moniuszce, H. Wieniawskiemu, W. Kilarowi, G. Bacewicz, W. Lutosławskiemu, W. A. Mozartowi czy H. Berliozowi.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.




Skip to content