We środę 29 marca 2023 roku, o godz. 20.00 gościem Autorskich Spotkań w Sieci będzie Maciej Hen – autor książki Segretario.
Rozmowę poprowadzi red. Marek Zając.
O KSIĄŻCE
Awanturnicze losy dwojga cudzoziemców w fascynującym, wielokulturowym Krakowie końca XV wieku.
Gredechin Specht z Heidelbergu, by spełnić ambitne marzenia i móc zdobywać wiedzę, decyduje się na ryzykowny krok. Mając 14 lat, wyrusza na podbój świata w chłopięcym przebraniu, jako Georg Starkfaust. Po dwóch latach wędrówek po Europie, swoje miejsce odnajduje w Krakowie, na stancji u Filipa Kallimacha, włoskiego poety i polityka, zasłużonego doradcy Kazimierza Jagiellończyka, a po jego śmierci – Jana Olbrachta.
Już jako student(ka) medycyny na Akademii Krakowskiej, Gredechin regularnie pisuje do swojej przyjaciółki z młodości, Enneleyn. Zawierza jej swoje największe tajemnice, opowiada o problemach codzienności w męskich szatach i o dramatycznych wydarzeniach, których jest świadkiem, a nierzadko i uczestniczką. Opisuje życie studentów Akademii oraz społeczności żydowskiej. W swoich listach nie przemilcza również kontrowersyjnych i intrygujących faktów z życia swojego mistrza Kallimacha – począwszy od jego szalonej młodości w Rzymie, zakończonej udziałem w spisku na życie papieża Pawła II, i ucieczki przed pościgiem przez pół Europy, aż po bezpieczną przystań w Krakowie i perypetie miłosne w Toruniu.
Segretario to porywająca, pełna współczesnych odniesień historia o przekraczaniu granic i binarnych podziałów.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
O AUTORZE
Maciej Hen – polski pisarz, aktor, operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf i tłumacz. Jest synem pisarza, Józefa Hena. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1979 ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2016 za powieść Solfataraotrzymał Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Jest autorem artykułów publikowanych w „Gazecie Wyborczej”
Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube i na profilu Fb Fundacji.
W garfice wykorzystano fotografię autorstwa Alberta Zawady / Agencja Wyborcza.pl